Този списък представя топ 20 проблеми, които жените се сблъскват днес, включително насилие, неравностойно заплащане и репродуктивни права. Нека заедно борим за равенство!
От липсата на образование до неравностойното заплащане, жените се борят с редица проблеми днес. Нека работим заедно за по-добро бъдеще!
Разберете кои са основните проблеми, които засягат жените днес, както и как можем да ги преодолеем заедно. Важно е да се борим за равенство и справедливост!
Правата на жените се подобриха през годините, но продължаващият напредък не е гарантиран. Във време на ескалация на конфликти, нарастващ авторитаризъм и опустошителни въздействия от изменението на климата, жените са изправени пред много проблеми, свързани с образованието, работата, здравеопазването, законните права, насилието и много други. Разбирайки тези проблеми, светът може да работи заедно за постигане на равенство между половете, по-силна защита на човешките права и безопасност за всички хора. В тази статия ще разгледаме 20 от най-важните проблеми, засягащи жените и момичетата днес.
Проблеми:
1 Неравностойно заплащане
2 Расова несправедливост
3 Насилие, основано на пола
4 Неадекватно здравеопазване
5 Заплахи за репродуктивните права
6 Липса на образование
7 Хранителна несигурност
8 Изменението на климата
9 Неравностойно политическо представителство
10 Дискриминационни социални институции
11 Трафик на хора
12 Ограничена свобода на движение
13 Заплахи по време на миграция
14 Дискриминация, основана на увреждане
15 Лошо психическо здраве
16 Цифровото разделение
17 Онлайн тормоз
18 Неплатен труд
19 Неадекватно майчино здравеопазване
20 Периодична бедност
1. Неравностойно заплащане
От векове обществото подценява работата, която жените извършват. Жените дори получават по-малко заплащане от мъжете за една и съща работа. Според Международната организация на труда има известен напредък, но разликите в заплащането на жените и мъжете все още съществуват и се увеличават в някои работни места. Пропуските не могат да се дължат на образователните различия, което означава, че в повечето страни мъжете все още печелят повече от жените. Факторите включват сегрегация на работните места, основана на пола (жените са склонни да доминират в работни места с по-ниски заплати) и несправедливи практики на заплащане. Според данни на Moody’s Analytics разликата в заплащането на жените и мъжете може да струва на икономиката до 7 трилиона долара .
2. Расова несправедливост
Всички жени са изправени пред дискриминация, но жените, принадлежащи към етнически малцинства, са изправени пред усложнени неравенства. Според експертни групи като ООН расата и полът се пресичат в заетостта, жилищата, бедността и др. Като пример, докато никоя група жени не получава същата заплата като неиспаноговорящите бели мъже в Съединените щати, разликата в заплащането на половете е значително по-голяма за повечето цветнокожи жени. За 40-годишна кариера латиноамериканските жени губят над 1 милион долара приходи, докато местните жени губят 986 000 долара, а чернокожите жени губят 964 000 долара.
3. Насилие, основано на пола
Насилието, основано на пола (GBV), се отнася до действия, които причиняват (или има вероятност да причинят) физическа, сексуална или психологическа вреда или страдание на жените. Според експерти над ⅓ от жените и момичетата са преживели някакъв вид насилие през живота си. Рискът се увеличава по време на конфликти, природни бедствия и други извънредни ситуации. Насилието от интимен партньор е най-разпространената форма на СПН. Около 1 на 4 жени е преживяла физическо и/или сексуално насилие от интимен партньор. Докато всеки може да изпита GBV, младите хора, по-възрастните жени, бежанците, етническите малцинства и LGBTQ+ хората са най-уязвими.
4. Неадекватно здравеопазване
Достъпът до здравеопазване е човешко право, но жените са изправени пред уникални стигми и дискриминация. Според Световния икономически форум съществуват постоянни пропуски в изследванията и лечението на неща, засягащи жените, като здравеопазването на майките. Това води до по-лоши здравни резултати за състояния, които трябва да бъдат лечими и предотвратими. Жените също са подценени в професията на здравеопазването. Според доклади на NPR жените заемат само 25% от висшите ръководни длъжности, въпреки че съставляват 70% от световната работна сила в здравеопазването. Пандемията също така увеличи нивата на прегаряне при жените здравни работници, увеличи натовареността им и изостри предразсъдъците, свързани с пола.
5. Заплахи за репродуктивните права
Според Центъра за репродуктивни права 40% от жените живеят под ограничителни закони, което представлява над 750 милиона жени в репродуктивна възраст. 6% от жените живеят в страни, където абортите са напълно забранени. Достъпът до контрацепция се увеличи от 900 милиона през 2000 г. до почти 1,1 милиарда през 2021 г. , но остават бариери като дезинформация относно контрацепцията, страх от странични ефекти и достъп. Според Фонда за населението на ООН около 257 милиона жени , които не искат да забременеят, все още не използват безопасна и модерна контрацепция.
6. Липса на образование
Всички деца заслужават достъп до образование, но момичетата исторически са били изправени пред повече дискриминация. Постигнат е напредък, но според УНИЦЕФ 129 милиона момичета все още не ходят на училище. Причините включват бедност, насилие, основано на пола, ранни бракове и липса на ресурси за безопасност, хигиена и санитарни условия. Страните с ниски доходи имат най-големи различия, според Световната банка. Докато средното за света момичета, записани в начално училище, е 88%, то е 78% в страните с ниски доходи.
7. Хранителна несигурност
Жените са изправени пред по-голяма продоволствена несигурност, отколкото мъжете, изследване на Световната програма по храните идентифицира няколко причини за това . Първият е, че жените са по-склонни да живеят в крайна бедност. В световен мащаб жените печелят само 77 цента за всеки долар, спечелен от мъжете. Жените също са изправени пред неравностойно отношение по време на криза и са по-уязвими от недохранване по време на бременност. Всички тези фактори допринасят за липсата на хранителна сигурност, което от своя страна се отразява негативно на други области от живота на жената.
8. Изменението на климата
Изследванията последователно показват, че жените са по-уязвими към последиците от изменението на климата. Една от причините е, че жените зависят от природните ресурси, така че по време на глад или други бедствия жените се сблъскват с допълнителната тежест да се опитват да си набавят храна. В страните с по-ниски доходи жените също съставляват голям процент от селскостопанската индустрия, която е най-силно засегната от изменението на климата. Жените също са изправени пред повишен риск от насилие и сексуална експлоатация по време на извънредни ситуации, свързани с климата.
9. Неравностойно политическо представителство
Обществото не може да постигне равенство между половете, докато няма равно политическо представителство. Според проучване, проведено от Plan International, жените все още се чувстват „постоянно изключени“ от политиката. Половината от участниците в проучването живеят в общности, където смятат, че не е добре момичета и млади жени да се занимават с политика. 19% казаха, че са били активно обезсърчавани да се включат. ООН изчислява, че на света ще са необходими 130 години, за да постигне равенство между половете на най-високите позиции във властта.
10. Дискриминационни социални институции
Социалните институции са законите (формални и неформални), нормите и стандартите, които определят как функционира обществото. За съжаление, неравенството между половете е вградено в социалните институции на почти всяка страна по един или друг начин. Според ОИСР много страни са въвели правни реформи, които премахват дискриминацията по полов признак от техните институции, но 40% от жените и момичетата все още живеят в страни с „висока или много висока“ дискриминация. Социалните норми напреднаха най-добре, но икономическото овластяване се влоши между 2014 и 2022 г. Докато дискриминационните практики не бъдат премахнати, неравенството между половете ще продължи.
11. Трафик на хора
Всички полове могат да бъдат жертви на трафик на хора, но жените и момичетата са особено уязвими. Според изследване от 2017 г. момичетата и жените съставляват 71% от всички жертви на трафик. Те също съставляват 96% от жертвите, трафикирани с цел сексуална експлоатация. Причините за свързан с пола трафик включват бедност, липса на възможности за работа за жените, ограничен достъп до образование и насилие, основано на пола. Конфликтите също правят жените по-уязвими.
12. Ограничена свобода на движение
Свободата на движение е правото на индивида да живее, пътува и да се движи в рамките на една страна или между различни държави. Според Human Rights Watch много държави в Близкия изток и Северна Африка все още имат закони, изискващи от жените да получат разрешение от мъж настойник, преди да пътуват в чужбина или дори да пътуват в собствената си страна. Това нарушава правото на жената да пътува и увеличава риска от експлоатация и малтретиране. Активистите се борят за повече права от години и въпреки че е постигнат известен напредък, ограничителните закони остават.
13. Заплахи по време на миграция
Миграцията – принудителна и доброволна – може да бъде рискована. Жените са изправени пред повече заплахи от мъжете поради дискриминация, основано на пола насилие и сексуална експлоатация. Според Международната организация по миграция повече жени мигрират самостоятелно, особено от Карибите и Централна Америка. Докато преместването може да предостави възможности, то също е опасно. Разселването, което може да бъде причинено от конфликт и изменение на климата, е особено опасно за жени , които пътуват сами, бременни, глави на домакинства, хора с увреждания или по-възрастни.
14. Дискриминация, основана на увреждане
Human Rights Watch изчислява, че има около 300 милиона жени с умствени и физически увреждания. В страните с ниски и средни доходи жените представляват 75% от хората с увреждания. Жените са по-склонни от мъжете да станат инвалиди и са изправени пред повишена дискриминация поради пресечната точка на техния пол и увреждане. Според изследване жените с увреждания са повече от 2,5 пъти по-склонни да преживеят сексуално насилие от интимен партньор, отколкото жените без увреждания.
15. Лошо психическо здраве
Състоянието на психичното здраве може да бъде трудно за измерване, но според данните повече жени са диагностицирани с психични заболявания. В доклад от 2017 г. от Обединеното кралство жените са три пъти по-склонни от мъжете да изпитват често срещани психични проблеми като депресия и тревожност. Младите жени също са по-склонни да изпитват състояния, свързани с тревожност, отколкото всяка друга популация. Това несъответствие може да се дължи на стигма, тъй като мъжете може да се чувстват по-малко комфортно да търсят помощ. В Съединените щати, докато повече мъже умират от самоубийство, повече жени се опитват да посегнат на живота си.
16. Цифровото разделение
Достъпът до технологии увеличава възможностите на човек за работа, образование, обществени ресурси и др. Жените нямат равен достъп. Според УНИЦЕФ до 90% от момичетата и младите жени в страните с ниски доходи нямат достъп до интернет, в сравнение със 78% от момчетата и младите мъже. Момичетата също имат по-слаби цифрови умения и по-малък достъп до мобилни телефони. Това неравенство поставя жените в неравностойно положение и струва на световната икономика милиарди долари БВП всяка година, според Световния икономически форум.
17. Онлайн тормоз
Онлайн тормозът е трудно измерим, но няма съмнение, че засяга непропорционално жените и момичетата. Според едно проучване от Европа жените са 27 пъти по-склонни да изпитат онлайн тормоз, отколкото мъжете. Онлайн тормозът има тероризиращ ефект, който уврежда психичното здраве на човека, обезсърчава го да прекарва времето си онлайн и го плаши от други обществени места. Онлайн тормозът може да се превърне и в насилие в реалния живот.
18. Неплатен труд
Жените не само са по-малко платени от мъжете на повечето места; те също така поемат повече неплатен труд. В световен мащаб жените поемат три пъти повече неплатена работа от мъжете, докато жените в страните с ниски и средни доходи извършват повече неплатен труд от връстниците си в страните с високи доходи. Неплатеният труд включва задачи като домакинска работа и грижа за членовете на семейството. В Япония жените губят около 761 милиарда долара годишно поради неплатени задачи, докато мъжете поемат по-малко от една трета от работата на жените. Последиците не се ограничават само до икономиката. Според изследване, допълнителното бреме на неплатения труд е свързано с по-лошо психично здраве при жените.
19. Неадекватно майчино здравеопазване
Бременността и раждането по своята същност са рискови, но майчиното здравеопазване е недостатъчно за много хора. Според СЗО почти 800 жени са починали през 2020 г. от предотвратими причини, свързани с бременността и раждането. Удивителните 95% от тези майчини смъртни случаи са настъпили в страни с ниски и средни доходи. 75% от смъртните случаи са резултат от проблеми като тежко кървене, високо кръвно налягане, инфекции и усложнения от раждането. Тези състояния са предотвратими и управляеми с подходяща грижа.
20. Периодична бедност
Менструацията е факт от живота на много хора, но около 500 милиона жени и момичета нямат необходимите доставки, според OHCHR. „Периодична бедност“ се определя като липса на достъп до продукти, хигиенни пространства, образование и други ресурси. Наред с чувството на срам или неудобство, момичето може да изпита нарушения на човешките си права, когато настъпи менструацията. Ранни бракове, сексуално насилие, нежелана бременност и прекъснато образование са някои от по-сериозните последици.
Източник: humanrightscareers.com