Всяко семейство неизбежно се сблъсква с конфликт от време на време. Тези обаче, които остават неразрешени могат да окажат влияние върху членовете на семейството и техните взаимоотношения помежду си. Те могат да доведат до конфликти в семейството и дори до отчуждение, което може да затрудни семейния живот.
Ако това звучи като вашето семейство, не сте сами това се случва във много семейства в България и в света.Статистиката за 2019 г. показва, че 70–80% от възрастните в САЩ смятат семействата си за нефункциониращи по някакъв начин.Някои признаци на продължаващ семеен конфликт, който не се третира по здравословен начин, могат да включват:
– Пасивно-агресивни поведения;
– Замитане на проблемите „под килима“;
– Чести караници и/или битки;
– Разногласия, които често ескалират до викове/писъци;
– Чести периоди, в които някои членове не говорят с други;
– Липса на доверие между членовете;
– Злоупотреба от всякакъв вид.
Ако семейството ви преживява конфликт, идентифицирането на проблема е следващата стъпка към справянето му.
Най-честите причини за семеен стрес или раздор:
1.Проблеми в родителските отношения
Родителите, които постоянно се карат – независимо дали са все още заедно, разделени или разведени – могат да причинят напрежение за всички членове на семейството, особено на децата. Един родител, който е в нездравословна връзка с някого, също може да бъде обезпокоителен за другите членове на семейството.
2.Финансови притеснения
Много семейства са изправени пред сериозни предизвикателства при осигуряване на достатъчно средства за основните нужди на цялото семейство. Независимо дали се дължи на системни проблеми, загуба на работа, невъзможност за работа, неконтролирано харчене, проблеми с хазарта или друга причина, стресът и конфликтите, свързани с пари и сметки, са често срещани.
3.Здравословни условия
Когато един или повече членове на семейството изпитват здравословно предизвикателство – от хронично физическо състояние до психично заболяване до увреждане – това може да засегне останалите. Стресът и безпокойството, както и предоставянето на грижи към някой от членовете на семейството може да бъде причина за разрив в отношенията на семейството.
4. Токсично поведение между членовете на семейството
Това се получава когато един член на групата се стреми да ръководи постъпките на останалите без да зачита тяхното мнение.
5.Травма, свързана със семейни проблеми
В повечето случаи травма, която не е била ефективно и здравословно разпозната, обработена и излекувана, по някакъв начин ще причини проблеми в живота на човека. Семейна единица, която преживява травма заедно – като война, природно бедствие или внезапна смърт на любим човек.
6.Неоправдани очаквания
Членовете на семейството, които изпитват натиск да се придържат към високи и/или невъзможни стандарти, могат да изпитат отрицателни ефекти в резултат на това. Например, домакинство, в което всяко дете се очаква да се представя перфектно в училище, никога да не изразява негативни емоции или никога да не повдига конфликт, в крайна сметка може да го накара да се оттегли или да се нахвърли.
7.Твърде много или твърде малко време заедно
Семействата, които трябва да живеят наблизо и да прекарват по-голямата част от времето си заедно започват да изпитват нетърпимост един към друг, но при откъсване на част от групата останалите започват да се чувстват пренебрегнати.
8.Лоша или несъществуваща комуникация
Честата комуникация се счита за основата на здравата връзка от всякакъв тип. Семействата с лоша комуникация е вероятно да изпитат повтарящи се конфликти, тъй като проблемите, които възникват, може да не бъдат решени правилно и членовете може да не се чувстват чути.
Справянето със семейните конфликти и насърчаване на здрави взаимоотношения между членовете на семейството спомага за намаляване на напрежението и заздравяване на семейните връзки. Това от своя страна води до създаването на дълбоки семейни връзки изградени на базата на доверие и разбиране в семейството.
Източник: betterhelp.com