„Някога имахме лоша свекърва, а сега каква лоша свекърва стана“- това рядко се случва, когато в тази компания тези, които отиват на кафе, стоят на страна и мълчат в разговорите на свекървата. Защо? Защото се разбира добре със свекърва си и не може да каже нищо лошо за нея. Как да увеличим популацията на този вид?
Ако приемем, че първо винаги има дума, проблемът идва от думата свекърва. Според старобългарското значение „кръв“, което означава „све“. Добър. Ти си полу-кръв с този човек; той вече е ваш близък роднина. Друг интересен факт е, че думата свекърва няма малка форма. Но“свекърва“, изпълнена с отрицателен емоционален заряд, се използва много по-често.
„Здравей“,“ехо“,“свеки“ и т.н. ако предадете думите бързо, „мама“ на тази жена ще ви разкаже няколко факта за нейното малко сближаване. Като цяло е много трудно дасе назове друг човек, освен собствената мумайка, но има жени, които с течение на времето наистина доказват, че го заслужават. Използвайте адреса само ако наистина се чувствате така. В противен случай думата е много горчивав устата –буквално и образно.
Една от народните приказки разказва за мъж, който решава да изпита жена си, като казва, че майка му ще живее с тях, но черната му съпруга е донесла само храна. Жената дълго време се преструваше, че изпълнява задълженията си, но след известно време предизвика скандал заради съпруга си, а свекървата каза, че е много притеснена. Тогава мъжът разкри истината-в мазето нямаше никой, освен Стара писалка, увита в дрехи. „Пенг, ако има свекърва, това не е Пенг.“– каза жената. Изводът от приказката не е умишлен – дайте шанс на връзката си. Опитайте се да опознаете майката на съпруга си, преди да го обявите за враг.
Процесът на взаимно разбирателство е двустранен. И двете страни трябва да се стремят да преодолеят трудностите. Ако пострада само един човек, мисията е обречена на провал.
Разберете какъв точно е проблемът.
Често това е така, защото се борите за любовта и вниманието на един и същ мъж – съпруг, друг син. Майка се страхува, че ще загуби сина си, най-важната жена в живота си. Той започва да се чувства ненужен и сам. Френският психоаналитик Кристин Оливие нарича това явление феномен на неосъществена надежда. Майката отгледа сина си, без да мисли кога ще напусне живота на сина си. Несъзнателно той я е оформил според собствените си идеали. Изведнъж идеалът му искаше да го напусне. В този случай чувството за собственост може дори да се нарече родителски егоизъм. От друга страна, това е жената в семейството и съпругата, която иска да играе ролята на домакиня на къщата. Намесата в тази практика представлява заплаха за него.
Намерете лично пространство, в което свекърва ви няма да може да се намеси.
Покажете му, че няма право на глас. И за спокойствие, не забравяйте, че дори най-досадната свекърва някога е напуснала. И ще изостави теб, дома ти и семейството ти.