Преждевременно раждане на недоносено бебе

Какво е недоносено бебе?

Повечето бременности продължават 40 седмици. Бебе, родено преди 37-та седмица, е известно като недоносено бебе. Напредъкът в медицината се констатира, че повече от 9 от 10 от недоносените бебета оцелява и повечето продължават да се развиват нормално.

В Австралия почти едно на всеки 10 бебета се ражда преждевременно. Повечето австралийски недоносени бебета се раждат между 32 и 36 седмици и нямат сериозни дългосрочни проблеми.

Много недоносените бебета са изложени на по-висок риск от проблеми в развитието. Възможно е бебетата, родени на 23 до 24 седмици, да оцелеят, но те са изложени на по-голям риск от здравословни усложнения.

Много бебета, родени преди 32 седмици, и тези с тегло 2,5 kg или по-малко, може да се нуждаят от помощ при дишане. Обикновено те ще бъдат обгрижвани в неонатологично интензивно отделение, докато не се развият достатъчно, за да оцелеят сами. Бебетата, родени между 32 и 37 седмици, може да се нуждаят от грижи в детска стая за специални грижи.

Защо бебетата се раждат преждевременно?

Често причината за преждевременно раждане не е известна. Въпреки това, някои от причините бебетата да се раждат преждевременно включват:

  1. проблеми с шийката на матката , когато тя е твърде слаба, за да издържи тежестта на бебето и матката, така че започва да се отваря преждевременно (Вашият лекар може да нарече това „цервикална некомпетентност“)
  2. многоплодна бременност (близнаци или повече)
    биологичният родител има медицинско състояние, което означава, че бебето трябва да бъде предизвикано рано, като например прееклампсия
    проблеми с плацентата като плацентарна недостатъчност , плацента превия , плацента акрета или отлепване на плацентата
  3. преждевременно (преждевременно) разкъсване на мембраните , когато амниотичният мехур се разкъса спонтанно (известно също като „откъсване на водите“)
  4. биологичният родител има здравословно състояние като диабет или инфекция
  5. биологичният родител има анамнеза за преждевременно раждане

Какви са признаците на преждевременно раждане?

Признаците на преждевременно раждане включват:

– контракции
-вашите води се разбиват
-„ проява “ на слуз от вагината ви или промяна във вагиналното ви течение , или изтичане на лигавица, кръв или течност от вагината ви,
-внезапно намаляване на движенията на вашето бебе,
-натиск в таза, сякаш бебето се натиска надолу,
-спазми в долната част на корема, диария, гадене или повръщане,
-постоянна болка в долната част на гърба.

Трябва също така да се свържете с вашата акушерка или лекар, ако получите подуване на лицето, ръцете или краката , или двойно виждане, замъглено зрение или други смущения в очите. Това са признаци на прееклампсия, която е честа причина за преждевременни раждания.

Научете повече за признаците на раждане .

Какво трябва да направя, ако усетя признаци на преждевременно раждане?

Ако сте бременна по-малко от 37 седмици и имате някой от признаците на преждевременно раждане , незабавно се свържете с Вашия лекар или най-близкия родилен център. Възможно е раждането да се забави или спре. Всеки ден, в който вашето бебе остава в утробата ви, толкова по-добри са резултатите.

Ако раждането ви започне преждевременно, най-добре е да отидете в болница, която може да се погрижи за вашето новородено, като например болница с интензивно отделение за новородени (NICU) или детска стая за специални грижи (SCN). Можете да намерите най-близката подходяща болница на уебсайта на Miracle Babies Foundation .

Как се управлява преждевременно раждане?

В болницата вероятно ще Ви бъде направен преглед на таза или ултразвук . Медицинският екип ще провери дали шийката на матката ви е започнала да се отваря за раждане и ще наблюдава вашето бебе. Ако болницата, в която е родено бебето, няма NICU, вие и вашето бебе може да бъдете преместени в друга болница.

Когато раждате, може да Ви бъдат дадени лекарства за спиране на контракциите за известно време. Това ви позволява да бъдете преместени в друга болница, ако е необходимо. Можете също така да получите инжекции с кортикостероиди 12 до 24 часа преди раждането. Стероидите ще намалят риска на вашето бебе от някои от усложненията при много ранно раждане (например затруднено дишане).

Недоносените бебета могат да се родят много бързо. Те обикновено се раждат през вагината. Въпреки това, в някои случаи лекарят може да реши, че е най-безопасно за вас да родите бебето си чрез цезарово сечение . Вашият лекар ще обсъди това решение с Вас.

За раждането ще присъства медицински екип от неонатологично (новородено) отделение. Веднага щом бебето ви се роди, те ще се грижат за бебето във вашата стая. Здравният екип може да използва някакво специализирано оборудване, например вашето бебе може да се нуждае от неонатално легло за реанимация.

Екипът ще поддържа бебето ви топло и може да му помогне да диша с кислородна маска или дихателна тръба и евентуално лекарство. Някои бебета се нуждаят от помощ, за да поддържат сърдечно-белодробната си реанимация (CPR) или инжекция с адреналин.

След като бебето ви е стабилизирано, то може да бъде прехвърлено в NICU или SCN.

Ще мога ли да държа бебето си?

Колко скоро ще можете да държите бебето си ще зависи от неговото медицинско състояние. Може да успеете да ги задържите в деня на раждането им, но може да се наложи да изчакате няколко дни или седмици, докато станат достатъчно стабилни.

Хващането на вашето бебе, известно като кенгуру-грижа , е важна част от здравето и благополучието на вашето бебе и персоналът на родилния дом ще ви подкрепи да направите това веднага щом можете.

Ще може ли бебето ми да суче?

След раждането на вашето бебе ще бъдете помолени да започнете да изцеждате кърма . Персоналът по майчинство, консултантите по кърмене и съветниците на Австралийската асоциация за кърмене могат да ви помогнат.

Кърмата е пълна с антитела и хранителни вещества, които ще бъдат много важни за здравето и растежа на вашето бебе. Вашето бебе може първоначално да получава кърма през сонда за хранене, защото ако не може да суче. Все пак има неща, които можете да направите, за да помогнете на бебето си да се научи да суче:

Държенето на вашето бебе кожа до кожа , веднага щом е безопасно да го направите, може да помогне на вашето бебе да се почувства сигурно и може да помогне за стимулиране на производството на мляко. Храненето кожа до кожа може да бъде добър начин да подготвите както вас, така и вашето бебе за кърмене.
Когато бебето ви се държи кожа до кожа, може да забележите, че то става по-будно, смуче пръстите или устните си и се приближава към гърдите ви. Това са признаци, че вашето бебе може да е готово за хранене.
Бебетата в ковиоз обикновено преминават през няколко етапа, когато започват да кърмят. Те могат да започнат с гушане и облизване на зърното ви. След това те може да се придвижат към гърдите ви и да засмукат няколко пъти. С времето те ще засмукват повече и ще започнат да преглъщат и ще го правят за по-дълги периоди от време. В крайна сметка те ще търсят да кърмят с всяко хранене.
Ако бебето ви е много недоносено или болно, може да отнеме време, за да суче добре. Може да отнеме седмици – това е съвсем нормално. Дръжте бебето си кожа до кожа, когато можете, и винаги вървете с неговото темпо. С времето вашето бебе ще започне да се храни по-добре.
Ако не желаете да кърмите или не произвеждате достатъчно мляко, персоналът ще обсъди с вас хранене с адаптирано мляко.

 

Как ще изглежда недоносеното ми бебе?

Бебетата, родени на 36 до 37 седмица, обикновено изглеждат като малки доносени бебета. Много недоносените бебета ще бъдат малки (може би се побират в ръката ви) и изглеждат много крехки.

Кожа : Кожата на вашето бебе може да не е напълно развита и може да изглежда лъскава, полупрозрачна, суха или лющеща се. Вашето бебе може да няма мазнина под кожата, която да го поддържа топло.

Очи : Клепачите на много недоносени бебета може да са затворени в началото. До 30-та седмица те трябва да могат да реагират на различни гледки.

Незряло развитие : Вашето бебе може да не е в състояние да регулира телесната си температура, дишане или сърдечен ритъм. Те могат да потрепват, да станат сковани или отпуснати или да не могат да останат нащрек.

Коса : Вашето бебе може да има малко коса на главата си, но много мека коса по тялото (наречена „лануго“).

Гениталии : гениталиите на вашето бебе може да са малки и недоразвити.

Ще се забави ли развитието на моето недоносено бебе?
Някои често срещани проблеми при недоносените бебета включват:

-проблеми с дишането
-проблеми със сърцето
-проблеми в храносмилателния им тракт
-жълтеница
-левкемия и анемия
-инфекции
Повечето недоносени бебета ще се развиват нормално, но имат по-висок риск от проблеми в развитието и ще се нуждаят от редовни прегледи на здравето и развитието в болницата или при педиатър . Ако се притеснявате за развитието на детето си , говорете с Вашия лекар.

Проблемите, които могат да възникнат по-късно при деца, които са родени преждевременно, включват:

езикови забавяния
проблеми с растежа и движението
проблеми със зъбите
проблеми със зрението или слуха
затруднения в мисленето и ученето
социални и емоционални проблеми
Как да изчисля „коригираната възраст“ на моето бебе?
Когато обмисляте дали вашето недоносено бебе се развива нормално , е важно да разберете неговата „коригирана възраст“.

Коригираната възраст е хронологичната възраст на вашето бебе (преди колко време е родено) минус броя седмици или месеци, в които е родено по-рано. Например, 6-месечно бебе, което е родено 2 месеца по-рано, ще има коригирана възраст от 4 месеца. Това означава, че те може да правят нещата, които другите 4-месечни деца правят. Повечето педиатри препоръчват коригиране на възрастта при оценка на растежа и развитието, докато детето ви навърши 2 години.

Кога бебето ми ще може да се прибере?

Болницата няма да изпрати бебето ви у дома, докато не се увери, че и вие, и вашето бебе сте готови. Персоналът ще се погрижи да разберете как да се грижите за вашето бебе у дома. Те също така ще ви покажат как да използвате всяко оборудване, от което може да се нуждаете.

Ще имате нужда от час за преглед при неонатолог (лекар за новородени бебета) или педиатър. Вашата местна детска медицинска сестра също ще ви посещава редовно.

Нормално е да се чувствате малко притеснени, когато сами се грижите за бебето си след известно време в болницата. Вземете го бавно и се опитайте да създадете спокойна и тиха среда, докато и двамата не станете уверени, че сте у дома.

Как да се справя със стреса от недоносеното бебе?

Раждането на недоносено бебе може да бъде непосилно и стресиращо преживяване за много родители. Ако имате бебе в NICU или детска стая за специални грижи, може да се почувствате отдалечени от вашето бебе и да почувствате, че е трудно да се свържете с него. Може да се тревожите за здравето на вашето бебе сега и в бъдеще.

Може да ви е полезно да помислите за други моменти от живота си, когато сте се чувствали стресирани или тревожни, и да вземете предвид различните неща, които сте направили, за да ви помогнат да се справите. Разговорите с близки роднини и приятели, говоренето с хора в подобни на вас ситуации, търсенето на професионална помощ и записването на чувствата ви може да са полезни начини да се справите в това предизвикателно време.

 

Превод от англииски от pregnancybirthbaby.org.au

Подобни публикации

Leave a Comment