Безспорно, Пловдив е един от най-интересните градове в България, когато става въпрос за забележителности и любимо място за разходка около Пловдив не само за мен, но и за много от вас. Най-интересните забележителности в Града под тепетата са разходката си до античния град с още някое местенце наблизо. Регионът около Пловдив е особено богат на места, които ще ви оставят без дъх – защитени местности, екопътеки, водопади, езера, пещери и уникални скални образувания, манастири и крепости, които са пазили българската история векове наред. Разбира се, в една статия не мога да обхвана всички забележителности около Пловдив, затова реших да избера 10-те най-интересни места, които наистина си струва да посетите.
1. Асенова крепост (22 км от Пловдив).
Асеновата крепост, известна още като Петрич кале, е исторически обект разположен в Родопи планина, на 2 км от град Асеновград. Тя е изградена в началото на прохода, който свързва Тракия с Беломорието, на непристъпна скала. През 1231 година цар Иван Асен II извършва голямото разширение и преустройство на крепостта, което е потвърдено от изсечен скален надпис. Поради това по-късно крепостта е наречена Цар Асеновата крепост.
Крепостта се състои от външно укрепление и вътрешна част, известна като цитадела. Външната крепостна стена е с дебелина от 2.9 м и запазена височина до 3 м. Разположена на рида „Могилата“, крепостта е надвесена над шосето Асеновград-Смолян, което минава по долината на река Асеница. Скалният рид, на който е построена, се издига на 130 м над нивото на града, на около 100 м над реката и на около 30 м от пътя към Бачковския манастир. Склоновете на рида са изключително стръмни и недостъпни, което прави крепостта трудно за превземане.
2. Бачковски манастир „Успение Богородично“ (28 км от Пловдив)
Бачковският Манастир е вторият по големина и важност в България. Той е разположен на малка тераса, отдясно на реката Чепеларска, близо до село Бачково, на 10 км от Асеновград и 30 км от Пловдив. Това го прави много достъпен и вероятно най-посещаваният манастир в България. През почивните дни и по време на големите църковни празници, хиляди вярващи, поклонници и туристи посещават манастира. Те идват да се поклонят на светинята или просто да прекарат няколко часа в спокойствие на манастирската територия или в красивата природа около него. Микроклиматът на манастирската котловина, заобиколена от върховете на Родопите, е много благоприятен – лятото е прохладно, а зимата относително меко. Това позволява отглеждането на различни видове зеленчуци в градината на манастира, а дори и смокини узряват от плодовете в близост до него.
3. Хисаря (45 км от Пловдив)
Хисаря (известен още като Диоклецианопол, Ветус Августа Ария, Термеитисина, Топлица) има богата хилядолетна история. Превъзходният климат и минералните води са привличали хората по тези места от древни времена. Праисторически селища са съществували тук още от 5000 до 4000 г. пр.н.е. По-късните тракийски селища около минералните извори са били част от царството на Одрис.
В Хисаря има 22 минерални извора с различни физикохимични свойства и температура и доказани лечебни свойства – 16 естествени минерални извора и 6 дълбоки диамантени минерални извора. Цялата вода е бистра, безцветна, топла и с приятни питейни и вкусови качества.
3.Чудните мостове (72 км от Пловдив)
Чудните Еркюприйски мостове, известни още като Скалните мостове, са скално чудо, разположено в карстовата долина на река Еркюприя в Западни Родопи, на 1450 метра надморска височина, Голям ·В подножието на Голям Персенк.
Мостовете са образувани от ерозионната дейност на бивша буйна река, която е превърнала пукнатини в мрамора в дълбока водна пещера, чийто покрив е изтънял и се е срутил с времето. Предполага се, че след това срутилите се отломки са били отнесени от реката.
Районът около двата моста представлява вековна иглолистна гора, състояща се предимно от смърчови дървета. И двата моста са обезопасени и подходящи за туристически цели. Над и под тях е разрешено преминаването.
4. Белинташ (52 км от Пловдив)
Не е изненада, че Белинташ е известна забележителност. Това огромно скалисто плато предлага незабравима 360-градусова гледка към река Родопи, а разходката по хълма е подходяща както за малки, така и за големи. Белинташ ще спечели сърцето ви с уникалната си енергия, чист въздух и красива природа навсякъде. Няма по-добро място за почивка след натоварен ден в града.
5.Кръстова гора (62 км от Пловдив)
Кръстова гора е един от най-големите християнски центрове в България и привлича голям брой поклонници. Мястото се намира в Централни Родопи, на 60 км от Пловдив, 40 км от Асеновград и 6 км от село Борово. Надморската му височина е 1545 метра. Комплексът е разположен на поляна сред красива гора. Причината Кръстова гора да привлича толкова много вярващи от цялата страна е легендата, че тук е заровена частица от Христовия кръст. Има много легенди за това място, всички свързани с кръста на Христос и чудеса на изцеление. Отправната точка на църковния комплекс е църквата „Покров на Пресвета Богородица“, която е завършена през 1995 г. Започвайки от църквата, вървете по алеята до върха на хълма, където има църква, посветена на дванадесетте апостоли.
6. Старосел (50 км от Пловдив)
Старосел е много близо до Хисаря, така че дори можете да комбинирате двете места и да ги разгледате за един ден. Това е магическо място с прекрасна природна красота, чист въздух, пречистваща енергия и богата история, свързана с древните траки. В селото можете да посетите тракийска гробница и след това да се разходите около нея, за да се подмладите в спокойствието на околностите. В близост се намират останките от тракийско светилище, резиденция на тракийски владетел и крепост.
Очевидно районът около Пловдив е богат на минерални извори с лечебни свойства. Подобно на Хисаря, Старосел също разполага със СПА хотел, така че лесно можете да се насладите на приятен уикенд далеч от шума и суетата на града.
7. Панагюрище (76 км от Пловдив)
След потушаването на въстанието градът е почти разрушен, поради което до днес са оцелели само десетина възрожденски къщи. Някои от тях можете да видите в двора на Исторически музей – Панагюрище – Хаджидимитрова къща, Джунова къща, Дудекова къща, Духовникова къща. В специална сграда се съхранява копие на уникалното Панагюрско златно съкровище Банаджул. В близост до музея се намират Лековата, Тутевата и Дринската къща. Може да се види и родната къща на Райна Княгина, знаменосецът на Априлското въстание. Къщата е част от 100-те национални туристически атракции. Национален паметник-комплекс „Априци“ се намира на хълма „Манево бърдо“.
8. Копривщица (87 км от Пловдив)
Копривщица отстои на 12 километра от Подбалканската магистрала, на изток от столицата София (108 километра) и Пълдоп (27 километра), а на север от Пловдив (87 километра) и Стреца (21 километра). През 1952 г. град Копривщица е обявен за единствения град музей в България, а по-късно става архитектурен исторически резерват. В него има повече от 400 архитектурни, етнографски и исторически паметници. Град Копривщица има многовековна история. Има много легенди за основаването на селището. Градът гори три пъти за 20 години. Копривщица се посещава от голям брой български и чуждестранни туристи през цялата година. Градът има силно развита туристическа индустрия и разполага с много хотели, къщи за гости и ресторанти с автентична атмосфера.
Източник: Интернет