Изчисляване на продължителността на бременността
Нероденото бебе прекарва около 38 седмици в утробата, но средната продължителност на бременността (гестацията) се счита за 40 седмици.
Това е така, защото бременността се брои от първия ден на последната менструация на жената, а не от датата на зачеването , която обикновено настъпва 2 седмици по-късно.
Бременността е грубо разделена на 3 етапа, известни като триместри от около 3 месеца всеки:
– първи триместър – зачеване до 12 седмици
– втори триместър – от 13 до 27 седмици
– трети триместър – 28 до 40 седмици.
Продължителността на бременността може да варира между жените – бебетата се считат за „доносени“, ако са родени някъде между 37-42 седмици.
Първи триместър на бременността – зачеване до 12 седмици
Симптомите и признаците на ранна бременност включват:
- – пропуснати периоди
– гадене и повръщане ( сутрешно гадене )
– промени в гърдите
– умора
– често уриниране.
Ако изпитвате някой от тези симптоми и смятате, че може да сте бременна, добра идея е да си направите тест за бременност .
Ако не сте планирали да забременеете, важно е да си направите тест за бременност възможно най-скоро. Колкото по-рано се потвърди бременността, толкова по-скоро можете да получите грижи и толкова повече възможности ще имате на разположение.
През първия триместър спонтанният аборт е често срещан. Около 1 от 4 бременности завършва със спонтанен аборт. Повечето спонтанни аборти (75 до 80 процента) се случват през първите 12 седмици. Много спонтанни аборти не се съобщават или остават неразпознати, защото се случват много рано по време на бременност.
Концепция
Моментът на зачеването е, когато яйцеклетката (яйцеклетката) на жената се опложда от спермата на мъжа. Полът и наследствените характеристики се определят в този момент.
Първа седмица на бременността
Тази първа седмица всъщност е вашият менструален цикъл . Тъй като вашето очаквано раждане или термин (EDD или EDB) се изчислява от първия ден на последния ви цикъл, тази седмица се брои като част от вашата 40-седмична бременност, въпреки че вашето бебе все още не е заченато. Ако знаете датата на последния си цикъл, можете да използвате гестационен калкулатор, за да изчислите датата на раждане .
Втора седмица на бременността
Оплождането на вашата яйцеклетка от спермата (известно като зачеване) ще се извърши към края на тази седмица.
Трета седмица на бременността
Тридесет часа след зачеването клетката се разделя на две. Три дни по-късно клетката (зиготата) се разделя на 16 клетки. След още два дни зиготата е мигрирала от фалопиевата тръба към матката (утробата). Седем дни след зачеването зиготата се вкопава в плътната маточна лигавица (ендометриума). Зиготата сега е известна като бластоциста.
Четвърта седмица на бременността
Развиващото се бебе е по-малко от оризово зърно. Бързо делящите се клетки са в процес на формиране на различните телесни системи, включително храносмилателната система.
Пета седмица на бременността
Развиващата се нервна тръба в крайна сметка ще се превърне в централната нервна система (мозък и гръбначен мозък).
Шеста седмица на бременността
Сега бебето е известно като ембрион. Дължината му е около 3 мм. На този етап то секретира специални хормони, които пречат на майката да има менструален цикъл.
Седма седмица на бременността
Сърцето бие. Ембрионът е развил своята плацента и околоплоден мехур. Плацентата се забива в стената на матката, за да получи достъп до кислород и хранителни вещества от кръвния поток на майката.
Осма седмица на бременността
Сега ембрионът е с дължина около 1,3 см. Бързо растящият гръбначен мозък прилича на опашка. Главата е непропорционално голяма.
Девета седмица на бременността
Оформят се очите, устата и езикът. Малките мускули позволяват на ембриона да започне да се движи. Кръвните клетки се произвеждат от черния дроб на ембриона.
Десета седмица на бременността
Сега ембрионът е известен като фетус и е с дължина около 2,5 см. Всички органи на тялото са оформени. Ръцете и краката, които преди изглеждаха като издатини или гребла, сега се развиват пръстите на ръцете и краката. Мозъкът е активен и има мозъчни вълни.
Единадесета седмица на бременността
Зъбите никнат във венците. Малкото сърце се развива допълнително.
Дванадесета седмица на бременността
Пръстите на ръцете и краката са разпознаваеми, но все още са слепени с паяжини от кожа. Комбинираният скринингов тест за първия триместър (кръвен тест на майката + ултразвук на бебето) може да се направи по това време. Този тест проверява за тризомия 18 (синдром на Едуард) и тризомия 21 ( синдром на Даун ).
Втори триместър на бременността – от 13 седмици до 27 седмици
Вторият триместър на бременността обикновено настъпва около 13-та и 14-та седмица. През това време повечето жени откриват, че сутрешното гадене намалява и те имат повече енергия.
Вашата бременност може да е видима и може да сте наддали малко. Стабилното наддаване на тегло по време на бременност е нормално и важно за здравето на вас и вашето бебе. Важно е обаче също така да не напълнявате твърде много, като следвате здравословна диета и правите редовни упражнения .
Гестационният диабет обикновено се открива около 24 до 28 седмица от бременността, въпреки че може да се развие и по-рано.
Тринадесета седмица на бременността
Плодът може да плува доста енергично. Вече е с дължина над 7 см.
Четиринадесета седмица на бременността
Клепачите са слети над напълно развитите очи. Бебето вече може да плаче тихо, тъй като има гласни струни. Може дори да започне да смуче палеца си. На пръстите на ръцете и краката растат нокти.
Шестнадесета седмица на бременността
Дължината на плода е около 14 см. Появили са се мигли и вежди, а езикът има вкусови рецептори. Скринингът на майчиния серум през втория триместър ще бъде предложен по това време, ако тестът за първия триместър не е направен (вижте седмица 12).
Осемнадесета до двадесета седмица на бременността
Ще бъде предложен ултразвук . Това фетално морфологично сканиране е за проверка за структурни аномалии, позиция на плацентата и многоплодна бременност. Интересното е, че често може да се наблюдава хълцане в плода.
Двадесета седмица на бременността
Дължината на плода е около 21 см. Ушите му функционират напълно и то може да чува приглушени звуци от външния свят. Върховете на пръстите имат отпечатъци. Гениталиите вече могат да бъдат разграничени с ултразвуково сканиране.
Двадест и четвърта седмица на бременността
Дължината на плода е около 33 см. Слетите клепачи сега се разделят на горен и долен клепач, което позволява на бебето да отваря и затваря очи. Кожата е покрита с фини косми (лануго) и защитена от слой восъчен секрет (верникс). Бебето прави дихателни движения с дробовете си.
Трети триместър на бременността – от 28 седмица до 40 седмица
През третото тримесечие вашето бебе расте бързо и може да се чувствате по-уморени. Ще забележите промени в тялото си, докато бебето ви се развива. В по-късните седмици вашето бебе ще се премести надолу, за да се захване (или „падне“) в таза ви, за да се подготви за раждането .
Нормално е да се чувствате притеснени , да изпитвате болки в гърба , задух и проблеми със съня с наближаването на раждането. Въпреки че прееклампсията може да се развие по всяко време през втората половина на бременността, съществува по-висок риск от развитие през този етап.
Двадесет и осма седмица на бременността
Вашето бебе сега тежи около 1 кг (1000 г) или 2 фунта 2 унции (2 паунда, 2 унции) и е с размери около 25 см (10 инча) от темето до задницата. Дължината от темето до петите е около 37 см. Растящото тяло е настигнало голямата глава и бебето вече изглежда по-пропорционално.
Тридесет и втора седмица на бременността
Бебето прекарва по-голямата част от времето си в сън. Движенията му са силни и координирани. Вероятно вече е заело позицията „с главата надолу“ в подготовка за раждане .
Тридесет и шеста седмица на бременността
Бебето е дълго около 46 см. Вероятно е сгушило главата си в таза на майка си, готово за раждане. Ако се роди сега, шансовете му за оцеляване са отлични. Развитието на белите дробове е бързо през следващите няколко седмици.
Четиридесета седмица на бременността
Бебето е дълго около 51 см и е готово за раждане. Не е известно какво точно причинява началото на раждането. Най-вероятно това е комбинация от физически, хормонални и емоционални фактори между майката и бебето.
Къде да получа помощ
При спешни случаи се обадете на:
– Вашият личен лекар (лекар)
– Акушер
– Вашата медицинска сестра за майчино и детско здраве
– Фармацевт
Превод от: https://www.betterhealth.vic.gov.au/ – Pregnancy – week by week